< powrót 
kolonia pingwinow Adeli niedaleko Polskiej Stacji
Kolonia pingwinów Adeli niedaleko Polskiej Stacji

Liczenie gniazd pingwinów podczas

XXXII Polskiej  Wyprawy Antarktycznej

MMC4 na Wyspie Króla Jerzego
MMC4 na Wyspie Króla Jerzego

Badacze mieli do dyspozycji dwa rodzaje liczników:

MMC4 MMC4E
MMC4 MMC4E

Relacja uczestniczki akcji liczenia gniazd pingwinów.

(...)Są to zdjęcia pingwinów odbywających lęgi na Wyspie Króla Jerzego (King George Island) w obrębie Szetlandów Południowych w Antarktyce. Gniazdują tam trzy gatunki pingwinów: Adeli, białobrewe i antarktyczne, zwane przez nas potocznie policjantami (z uwagi na ich pasek pod brodą). Kolonie tych gatunków pingwinów znajdują sie w bezpośrednim sąsiedztwie Polskiej Antarktycznej Stacji im Henryka Arctowskiego Polskiej Akademii Nauk. Kolonie te są przez nas monitorowane od ponad trzydziestu lat. W ramach monitoringu co roku zliczana jest liczba gniazd w obrębie każdej kolonii. Do tego celu wykorzystaliśmy Państwa liczniki, które sprawdziły się w 100%. Dzięki nabytemu u Państwa sprzętowi naliczyliśmy ponad 3000 gniazd pingwinów białobrewych, 1100 gniazd pingwinów antarktycznych i  ok 5000 gniazd pingwinów Adeli. Ponadto mieliśmy jednego gościa, pingwina królewskiego (którego zdjęcia również Panu przesyłam). Zazwyczaj ptaki te gniazdują w cieplejszych klimatach, ten najwyraźniej zgubił drogę i pojawił się na naszej wyspie. Przesyłam Panu również zdjęcia foki Wedela i wydrzyka antarktycznego, który jest drapieżnikiem żywiącym się pingwinami i ich jajami. Kilka zdjęć naszej zatoki (Admirality Bay, po polsku- Zatoka Admiralicji) skutej lodem.

Liczniki, jak już wspomniałam spisały sie na medal! Oba są użyteczne i nie sprawiają przykrych niespodzianek nawet w tak surowym klimacie. Osobiście preferuje większy licznik, metalowy. A to z tej prostej przyczyny, ze jest poręczniejszy kiedy ma się na ręku grubą rękawice.

Jeśli chce Pan wykorzystać fotki do reklamy mam nadzieje ze ten format będzie Panu odpowiadał. Gdyby potrzebował Pan więcej informacji lub może ma Pan jakieś wymagania odnośnie fotografii proszę się ze mną skontaktować za pośrednictwem tego adresu mailowego.(...).

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego oglądania tego przepięknego zakątka ziemi

Dr Małgorzata Korczak
Zakład Biologii Antarktyki PAN
ul. Ustrzycka 10/12

Pingwin Białobrewy.
Uwięziony w śniegu siedzący na gnieździe pingwin białobrewy
Pingwin Krolewski
Pingwin Królewski
Pingwiny Białobrewe
Pingwiny białobrewe
Pingwiny antarktyczne
Pingwiny antarktyczne.
Profesjonalne zdjęcia z wyprawy Dr. Piotra  Osyczki. Zapraszam>
Autorką zdjęć jest Dr Małgorzata Korczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.
< powrót